سایت شرکت آذرآبادگان نرگس

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

GPS :

هدف از کاربرد سیستم موقعیت یاب جغرافیایی در اراضی خصوصا در بخش کشاورزی و منابع طبیعی تعیین دقیق حدود اربعه و مشخصات جغرافیایی املاک، متناسب با موقعیت جهانی بوده که علاوه بر مزیت هایی همچون کاهش هزینه و افزایش عملکرد امکان دسترسی به آرشیو نقشه های ثبت شده و عکس های ماهوراه ای را در سراسر نقاط جهان فراهم می آورد. بطوری که اگر برای برآورد و مساحی ملک یا محدوده ای ،در هر نقطه جهان از سیستم موقعیت یاب جهانی جی-پی- اس استفاده شود، امکان دست کاری های بعدی در موقعیت و حدود اربعه آن در اسناد و نقشه های مسجل شده محال می باشد، زیرا در هر نقطه از جهان و در هر کشوری با استفاده از طول و عرض جفرافیایی قید شده، در سیستم ها و رایانه ها و نرم افزارهای مرتبط قابل باز یابی، بررسی و مطالعه است.سیستم موقعیت یاب جهانی، یک سیستم یکپارچه بین المللی برای تعیین موقعیت مناطق و املاک و مکان ها بوده که امکان خطای آن نیز ناچیز و درحد نیم متر در اراضی متوسط کشاورزی و منابع طبیعی و یا سایر مکان های مشابه می باشد. از سیستم چی-پی-اس در ادوات پیشرفته و مکانیزاسیون کشاورزی برای کشت و زرع، در کشورهای پیشرفته استفاده می شود، که نتایج آن افزایش درآمد بیشتر، رفاه انسان ها و بهبود عملکرد کمی و کیفی محصولات و کاهش میزان نهاده های مصرفی در کشاورزی می باشد.

  سیستم موقعيت ياب جهاني (Global Positioning Systems):

يك سيستم راهبري و مسيريابي ماهواره اي است كه از شبكه اي با 24 ماهواره تشكيل شده است. اين ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ايالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. اين سيستم در ابتدا براي مصارف نظامي تهيه شد ولي از سال 1980 استفاده عمومي آن آزاد و آغاز شد.خدمات اين مجموعه در هر شرايط آب و هوايي و در هر نقطه از كره زمين در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پديد آورندگان اين سيستم، هيچ حق اشتراكي براي كاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رايگان است.  تعيين موقعيت بر اساس اطلاعات دريافتي از فضا را در تمامي جهان و نقاط کره زمین امکان پذیر می سازد، از دستگاه جي پي اس براي كارهايي چون نقشه برداري و مساحي ، پروژه هاي عمراني ، كوهنوردي ، كشاورزي ، منابع طبيعي ، جنگل ، كايت سواري ، سفر در مناطق نا شناخته ، كشتي راني و قايقراني ، عمليات نجات هنگام وقوع سيل و زلزله و هر فعاليت ديگر كه نيازمند محل يابي باشد ، بهره برداری می شود . در کشاورزی و منابع طبیعی از جي پي اس براي تهيه نقشه هاي مختلف كشاورزي ، تعيين مرز بندي مناطق زير كشت، پوشش گياهي ،جنگل داري ، براي مسيريابي در جنگل ها ، مسيريابي هواپيماها و يا علامت گذاري مناطق جهت سم پاشي استفاده ميشود .

تهیه نقشه های حاصلخیزی خاکهای مناطق مختلف با نمونه برداری و تجزیه خاکها در نقاط مختلف مزرعه و به کمک دستگاه مکان سنج، (GPS) و نرم‌افزار نقشه‌کشی جغرافیایی (GIS) امکان پذیر می باشد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اصول کشاورزی ماهواره ای